Пређи на главни садржај

I Ликовна колонија Накучани 2010.

                                  

 

  •    I Ликовна колонија Накучани  2010.

Окупљање четрнаест уметника око цркве накучанске посвећене св. Јовану Крститељу започело је 04. јула 2010.Датум који не укаѕзује на обележавање јубилеја одигравања прве позоришне представе у Србији, наиме 12. јула 1833. године учитељ Игњат Васић приредио је с ученицима Жертву Аврамову, али указује на честите намере организатора да се културом историја места и Србије не заборави. У славу незаборава и с племенитим намерама приређена је колонија с циљем да се помогне цркви накучанској да поново заблиста некадашњим сјкајем. Деценије прохујалих времена остављају трага у брисању трагова, а у жељи да помогну осликавање ове заоставштине за будућност, млади ствараоци несебично су подарили тридесетак својих остварења житељима Накучана и њиховој цркви.
Сазив прве колоније накучанске оличава младост и полет уметника, тек стасалих за уметнички пут који им предстоји. Инспирација пронађена у прелепом окружењу видљива је код појединаца уметника који нису одолели јединственој прилици да макар и на кратко, унесу измене у свој уобичајени ликовни вокабулар. Остајући најчешће у домену личног рукописа, ове нове теме чине им се као право уметничко освежење, те уместо, урбаног сижеа настају пејзажи, преузети у целости или детаљу или пак мотив цркве ликовно интерпретиран језиком уметности. Поједини уметници приложили су радове који представљају део њиховог актуелног ликовног циклуса, остављајући тако дела која су део свеобухватног опуса. И у томе има неке посебне дражи и значаја, јер повој њиховог каснијег опусапредстављаће управо нека од остварења са ове колоније као изворишта њихове, искрено верујемо, осведочене уметности.
Овогодишњем сазиву учествовали су Уметници из Шапца Јасмина Љубисављевић, Катарина Миловановић, Оља Мићић, Немања Јовичић и Горан Бујшић, из Дубља Ивана Ђукић, из Штитара Милан Ђукић-Ђука, из Сремске Митровице Милош Достанић, из Панчева Александар Алимпић, из Београда Иван Блануша, из Бајне Баште Ивана Сарић, са Уба Весна Миливојевић као и Јелена и Милица Алимпић из Накучана.
Мада је реч о приређивању прве колоније у низу која тек треба да обезбеди трајање, јасно дефинисан концепт и доследност морају постати основни постулати на којима ће и у будуће колонија почивати развијати се. Посебност ове колоније лежи и у чињеници да она обнавља сећање на то да су Накучани место које је прво у Србији позоришту отворило врата, на Петровдан испод липе у школском дворишту, а донедавно само писани податак, овим пројектом постаје хвале вредан и с поносом истицан културни раритет.

Татјана Марковић






Организациони одбор :
Светомир Вешић, Славиша Марковић, Драган Алимпић, Милица Алимпић, Никола Павловић, Драган Вилотић и Томислав Алимпић



Покровитељи:
Град Шабац,TОШ, ЦО Накучани, МЗ Накучани, Синошевић и Бојић

Коментари

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

. Pohvala za rad BEG I , na 19. prolećnom salonu Galerije CZK "Masuka .Velika Plana .

Награда Арт феникс Скопље

Награда Арт феникс Скопље Ева кловнић, акрил, 2015. Објављено 24 март, 2015 Наградата „Арт Феникс“ за најдобри ликовни дела на тема „Карневал“ им припадна, односно рамноправно ја делат Лилјана Стевановиќ од Белград и Милица Алимпиќ Илиќ од Шабац (Србија). На конкурсот на Издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата „Македонија презент“ на тема „Карневал“, во рамките на Фестивалот на чајот и читањето, пристигнаа голем број ликовни прилози. The award "Art Feniks" for the best works of art on the theme of "Carnival" belongs to them, i.e. the works of Liljana Stevanović from Belgrad and Milica Alimpiı Ilic from Šabac (Serbia). A large number of artistic contributions arrived at the competition of the "Feniks" publishing house and the "Makedonija present" Foundation on the theme "Carnival", within the framework of the Reading Festival.
ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „ОСВРТ“ У БИБЛИОТЕЦИ ШАБАЧКОЈ цептембар,2015.ГЛАС ПОДРИЊА ЛЕПОТА МАЛИХ СУШТИНА У сарадњи са Удружењем ликовних стваралаца Шапца, у протеклу среду, у холу Библиотеке шабачке свечано је отворена изложба „Осврт“ Милице Алимпић Илић. Поставку је отворила мр Соња Бокун Ђинић, директорка Библиотеке шабачке, Слободан Пеладић, директор Удружења ликовних стваралаца Шапца и Татјана Марковић, виши кустос Народног музеја. - УЛСШ је интернационално удружење, које броји преко стотину стваралаца, од којих је највише уметника из Шапца. Милицу Алимпић Илић смо одабрали да своје радове представи самостално, јер је имала веома запажене наступе у оквиру наших групних изложби и допринела је квалитету Удружења, изјавио је Пеладић. Милица је до сада приредила четири самосталне изложбе, у Накучанима, Обреновцу, Београду и Убу и учествовала на више колективних. „Осврт“, који је својеврсна ретроспектива рада ове младе и талентоване уметнице, њена је прва самостална ...